PostHeaderIcon مجازات شدگان قیام مختار ثقفی

+ 0
+ 0

مختار بن ابوعبیده ثقفی رهبر چهارمین قیام بعد از حادثه‌ی عاشورا ست. پنج سال بعد از آن حادثه او در کوفه به خونخواهی برخاست و بسیاری از عاملان حادثه را کشت و ۱۸ ماه به حکومت رسید. در این مدت جنگ های زیادی کرد و در اولین جنگ خود عبید الله بن زیاد را نیز کشت. پس از آن نیز مناطق زیادی را به زیر سلطه ی عراق آورد. امّا سرانجام با همکاری اشراف کوفه سپاه مصعب بن زبیر از بصره او را شکست داد و کشت.

عکس قبر مختار ثقفی در کوفه در کنار مسجد کوفه :

از جمله قاتلان و مسببان واقعه كربلا كه بوسيله مختار مجازات شدند به شرح زیر می باشد (1) :

1 – شمــــر فرمانده پیاده سوار لشگر یزید بود و سر امام حسین علیه السلام را از تن جداکرد و سر انجام به دستور مختار گردنش را زدند و بر بدنش اسب تاختند .

2 – خولی او سرامام حسین علیه السلام را بر نیزه زد و گوشه‌ واره از گوش زنان کند و سرانجام به دستور مختار کشته او را در آتش انداخت و خاکسترش را بر باد داد . (2)

3 – ابن زیاد او حاکم کوفه بود و مختار به دستور او به زندان روانه شد و همچنین از مخالفین سرسخت امام حسین علیه السلام  ، سرانجام در جنگ موصل کشته شدوجسدش را به آتش كشیدند . (3)

4 – عمر بن سعد او فرمانده سپاه یزید و شوهرخواهر مختار بود که در عاشورا رهبری یکی از سپاهیان را عهده دار بود ، سرانجام مختار کفش خود را پوشید و صورت عمر سعد را زیر کفش خود قرار داد سپس دستور داد سر عمر سعد را ببرند .

5 – شرجیل بن ذی الکلاع او کسی بود که از پشت سر سیلی به امام حسین علیه السلام  زده بود که سرانجام به دستور مختار او را به آتش سوزاندند .

6 – حصین بن نمیر وظیفه آن ملعون  فرماندهان گروه ‏تیرانداز به سپاه امام حسین علیه السلام را عهده دار بود که در نزدیکی موصل کشته شد .

7 – عمرو بن حجاج فرمانده جناح راست لشگر عمر بن‌سعد بود که پس از فرار از دست مختاردر بیابانی از شدت تشنگی هلاک شد .

8 – بشر بن خوط قاتل جعفر بن عقیل بود که به دستور مختار گردنش را زدند و جسدش را در آتش سوزاندند.

9 – بحدل بن سلیم انگشت امام حسین علیه السلام  را برای انگشترش برید و سرانجام به دستور مختار هر دو دست و پایش را قطع کردند و آنقدر در خون خود غلطید تا هلاک شد .

10 – زید بن ورقاء با شمشیر، دست راست ‏عباس بن علی را از کار انداخت او را که رمقی در بدنش بود، زنده در آتش سوزاندند .

11 – حکیم بن طفیل پس از قطع دست راست عباس، دست چپ عباس را از كار انداخت که به دستور مختار آنقدر بر بدن آن تیز زدند تا مانند خارپشت شد و به هلاکت رسید .

12 – سنان بن انس کسی‌که نیزه بر پشت امام حسین علیه السلام زد دست و پایش را بریدند و هنوز جان داشت كه او را در دیگ روغن جوشان افكندند . (4)

13 – مالک بن نسیر او با شمشیر بر سر امام حسین علیه السلام  زد که سرانجام به دستور مختار سقفی دست و پای او را بریدند واو از شدت درد به خود پیچید تا هلاک شد .

14 – مرة بن منقذ این ملعون کسی جز قاتل حضرت علی اکبر علیه السلام نیست که به دستور مختار اول دو دست او را بریدند، بعد زبانش را از دهانش بیرون کشیدندو بعد تنش را در آتش سوزاندند .

15 – حرمله این ملعون هم قاتل حضرت علی اصغر علیه السلام بود که به دستور مختار دست و پاى او را بريدند، سپس او را بآتش سوزاندند . ( 5 )

16 – اخنس بن مرثد از جمله ۱۰نفری که بر بدن حسین اسب تاختند به دستور مختار  با اسب های تازه نعل، بر بدنشان تاختند .

17 – اسحاق بن حیوه از جمله ۱۰نفری که بر بدن حسین اسب تاختند به دستور مختار  با اسب های تازه نعل، بر بدنشان تاختند .

18 – صالح بن وهب از جمله ۱۰نفری که بر بدن حسین اسب تاختند به دستور مختار  با اسب های تازه نعل، بر بدنشان تاختند .

19 – هانی بن ثبیت حضرمی از جمله ۱۰نفری که بر بدن حسین اسب تاختند به دستور مختار  با اسب های تازه نعل، بر بدنشان تاختند .

پی نوشته ها :

1 – د شمنان امام حسين (ع) دايره المعارف طهور

2 – انقلاب تکاملی اسلام، ص  824

3 – انساب الاشراف، ج 6، ص 426 .

4 – بحارالانوار، ج 45، ص 375   و    حکایة المختار ص 45

5 – محجّة البیضاء،ج 4، ص 241


 

كتابهاي مقتل و روضه
جستجو
اوقات شرعی

در محضر امام حسين (عليه السلام)
قناعت
حضرت امام حسین(علیه السلام) می فرمایند: القنوع راحة الابدان. قناعت مایه ی آسایش تن است. بحارالانوار، ج78، ص 128.
آمار بازدیدکنندگان
413امروزmod_vvisit_counter
310دیروزmod_vvisit_counter
413این هفتهmod_vvisit_counter
2441هفته گذشتهmod_vvisit_counter
8940این ماهmod_vvisit_counter
14664ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1548186کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 35 مهمان حاضر
IP شما: 54.166.141.12
 , 
امروز: 03 تیر 1397
مطالب سایت

بازکردن | بستن

scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher