PostHeaderIcon حضرت علی اصغر (علیه السلام)

+ 0
+ 0


يكى از فرزندان امام حسين‏ (ع) كه شير خوار بود و از تشنگى ، روز عاشورا بى تاب‏ شده بود . امام ، خطاب به دشمن فرمود : از ياران و فرزندانم ، كسى جز اين كودك نمانده ‏است . نمی ببينيد كه چگونه از تشنگى بى تاب است؟ در « نفس المهموم » آمده است كه‏ فرمود : « ان لم ترحمونى فارحموا هذا الطفل‏ » در حال گفتگو بود كه تيرى از كمان حرمله ‏آمد و گوش تا گوش حلقوم على اصغر (ع) را دريد . امام حسين ‏(ع‏) خون گلوى او را گرفت و به آسمان پاشيد . 1

در كتابهاى مقتل ، هم از « على اصغر (ع) » ياد شده ، هم از طفل رضيع (كودك‏ شيرخوار) و در اين كه دو كودك بوده يا هر دو يكى است ، اختلاف است.

در زيارت ناحيه مقدسه، درباره اين كودك شهيد ، آمده است : « السلام على عبد الله بن ‏الحسين ، الطفل الرضيع ، المرمى الصريع ، المشحط دما ، المصعد دمه فى السماء ، المذبوح‏ بالسهم فى حجر ابيه ، لعن الله راميه حرملة بن كاهل الاسدى » 2

و در يكى از زيارتنامه‏ هاى ‏عاشورا آمده است : « و على ولدك على الاصغر الذى فجعت به » از اين كودك ، با عنوان هاى‏ شيرخواره ، شش ماهه ، باب الحوايج ، طفل رضيع و ... ياد می ‏شود و قنداقه و گهواره از مفاهيمى است كه در ارتباط با او آورده می ‏شود .

طفل شش ماهه تبسم نكند پس چه كند ... آنكه بر مرگ زند خنده، على اصغر توست

على اصغر، يعنى درخشان ترين چهره كربلا ، بزرگ ترين سند مظلوميت و معتبرترين ‏زاويه شهادت ... . چشم تاريخ ، هيچ وزنه ‏اى را در تاريخ شهادت ، به چنين سنگينى نديده‏ است . 3 على اصغر را باب الحوائج می ‏دانند ، گر چه طفل رضيع و كودك كوچك است ، امّا مقامش نزد خدا والاست . 4

در گلخانه شهادت را می گشايد كليد كوچك ما

در بيان شهادت حضرت علی اصغر (ع)

پس حضرت بر در خيمه آمد و به جناب زينب سلام الله عليه فرمود كودك صغيرم را به من سپاريد تا او را وداع كنم ، پس آن كودك معصوم را گرفت و صورت به نزد او برد تا او را ببوسد كه حرمله بن كامل اسدی لعين تيری انداخت و بر گلوی آن طفل رسيد و او را شهيد كرد . و به اين مصيبت اشاره كرده شاعر در اين شعر :

فَقَبَّلَ مِنْهُ قَبْلهُ السَّهْمُ مَنْحَراً ... وَ مُنْعَطِفِ اَهْوي لِتَقْبيلِ طِفْلِهِ

پس آن كودك را به خواهر داد ، زينب سلام الله عليه او را گرفت و حضرت امام حسين عليه السلام كف هاي خود را زير خون گرفت همين كه پر شد به جانب آسمان افكند و فرمود سهل است بر من هر مصيبتي كه بر من نازل شود زيرا كه خدا نگران است .

سبط ابن جوزي در تذكره از هشام بن محمد كلبي نقل كرده كه چون حضرت امام حسين عليه السلام ديد كه لشكر در كشتن او اصرار دارند قرآن مجيد را برداشت و آن را از هم گشود و بر سر گذاشت و در ميان لشكر ندا كرد :

بَيْني وَ بَيْنَكُمْ كِتابُ الله وَجَدّدي مُحَمّّدٌ رَسُولُ اللهِ صَلّي الله عَلَيْه و الِهِ .

اي قوم براي چه خون مرا حلال مي‌دانيد آيا من پسر دختر پيغمبر شما نيستم ؟ آيا به شما نرسيد قول جدم در حق من و برادرم حسن عليه السلام . ( هذانِ سَيّدِا شَبابِ اَهْلِ الْجَنَّهِ. )

در اين هنگام كه با آن قوم احتجاج مي‌نمود ناگاه نظرش افتاد به طفلي از اولاد خود كه از شدت تشنگي مي‌گريست حضرت آن كودك را بر دست گرفت و فرمود :

يا قَوْمُ اِنْ لَمْ تَرْحَمُوني فَارْحَمُوا هذا الطّفْلَ.

اي لشكر اگر بر من رحم نمي‌كنيد پس بر اين طفل رحم كنيد .

پس مردي از ايشان تيري به جانب آن طفل افكند و او را مذبوح نمود . امام حسين عليه السلام شروع كرد به گريستن و گفت اي خدا حكم كن بين ما و بين قومي كه خواندند ما را كه ياري كنند بر ما پس كشتند ما را ؛ پس ندائي از هوا آمد كه بگذار او را يا حسين كه از براي او مرضع يعني دايه‌ايست در بهشت.

در كتاب احتجاج مسطور است كه حضرت از اسب فرود آمد و با نيام شمشير گودي در زمين كند و آن كودك را به خون خويش آلوده كرد پس او را دفن نمود .

طبري از حضرت ابوجعفر باقر عليه السلام روايت كرده كه تيري آمد رسيد بر گلوي پسري از آن حضرت كه در كنار او بود پس آن حضرت مسح مي‌كرد خون را بر او و مي‌گفت : اَلَلّهَمَّ احْكُمْ بَيْنَنا وَ بَيْنَ قَوْم دَعَوْنا لِيَنْصُرُونا فَقَتَلُونا.

----------------------------------------

پاورقي ها

1-معالى السبطين،ج 1،ص 423.

2-بحار الانوار،ج 45،ص 66.

3-اولين دانشگاه و آخرين پيامبر،شهيد پاك نژاد،ج 2،ص 42.

4ـفرهنگ عاشورا،جواد محدّثی.

منبع : اولین سایت تخصصی حضرت امام حسین و حضرت علی اصغر علیهما السلام


آخرین بروزرسانی (چهارشنبه, 19 آبان 1389 ساعت 13:49)

 

كتابهاي مقتل و روضه
جستجو
اوقات شرعی

در محضر امام حسين (عليه السلام)
شناخت خدا
هنگامى كه از امام حسين عليه ‏السلام درباره شناخت خدا سؤال شد ـ فرمودند : مَعرفةُ أهلِ كُلِّ زمانٍ إمامَهُمُ الّذي يَجِبُ عَلَيهِمْ طاعَتُهُ؛ [يعنى] شناخت مردم هر زمان نسبت به امامى كه اطاعتش بر آنان واجب است. [بحار الأنوار : 23 / 83 / 22]
آمار بازدیدکنندگان
24امروزmod_vvisit_counter
314دیروزmod_vvisit_counter
1262این هفتهmod_vvisit_counter
3882هفته گذشتهmod_vvisit_counter
10919این ماهmod_vvisit_counter
14158ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1535501کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 23 مهمان حاضر
IP شما: 54.81.0.22
 , 
امروز: 02 خرداد 1397
مطالب سایت

بازکردن | بستن

scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher