PostHeaderIcon تاکید امام هادی (ع) به زیارت کربلا در زمان متوکل

+ 0
+ 0
سوم شوال، سالروز مرگ متوکل عباسی است. او از دشمن ترین حکام عباسی نسبت به اهل بیت بود و شرایط بسیار سختی برای شیعیان پیش آورده بود لذا این شرایط حساس ایجاب می‌کرد که امام هادی (علیه السلام)  بر انجام رسالت و مسئولیت خودش در راستای پاسداری٬ حراست و نگهداری از حریم امامت و حفظ جایگاه، فضائل و مقامات اهل بیت تاکید داشته باشد.
 
تا زمان متوکل٬ کربلا موقعیت معنوی خود را به حد کمال حفظ کرده بود و جمعی از مسلمین و دوستان اهل بیت علیهم السلام مجاور قبر مطهر شده و مسکن بنا کرده بودند.
 
در شعبان سال ۲۳۳ هجری متوکل شبی از صاحب کنیزی، درخواست فردی آوازه خوان کرد تا برای او بساط عیش و نوش فراهم  آورد، اما صاحب کنیز غایب بود و برای زیارت نیمه شعبان به کربلا رفته بود. پس از بازگشت یکی از کنیزان آوازخوان خود را پیش متوکّل فرستاد.
 
متوکّل پرسید: آن روز که شما را خواستم کجا بودید؟ گفت: با همسرم به زیارت حج رفته بودم. گفت: حالا که ماه شعبان است، موسم حج نیست. گفت: به زیارت قبر حسین علیه السلام رفته بودم.
 
متوکّل چنان آتش گرفت که رگهای گردنش نزدیک بود منفجر گردد. او تمام اموال صاحب کنیز را ضبط نمود و خودش را به زندان انداخت. همچنین دستور داد قبر امام حسین علیه السلام و کلیه خانه های موجود را خراب کنند و در زمین آنها زراعت نمایند.
 
مسلمان ها حاضر به انجام این کار نشدند، ناچار ابراهیم دیزج یهودی را مامور کرد. وی جمعی از یهودیان را برای اجرای این منظور به کربلا آورد.
 
دیزج طبق دستور متوکّل تنها به ویرانی قبر، خانه ها و زراعت  در زمین آنها اکتفا نکرد و پاسبانانی را دور تا دور نینوا برای منع زوار و اذیت و آزار آنها گماشت.۱
 
تاکید امام هادی (علیه السلام) به زیارت کربلا در زمانی که متوکل دستور ویران کردن قبر اباعبدالله الحسین (علیه السلام) را صادر می‌کند دارای اهمیت زیادی است.
 
در آن مقطع حساس امام هادی (علیه السلام) گاهی زیارت جامعه کبیره را مطرح می‌کنند که نمونه بارزی از توصیف اهل بیت (علیه السلام) است. یا هنگام ورود به عراق به زیارت نجف اشرف می روند و زیارت معروف غدیریه را که ۱۵۰ منقبت از فضایل امیرالمؤمنین (علیه السلام) را روایت می کنند که با سندهای معتبر به ما رسیده است و حتی گاهی افراد را نائب می کردند که از سوی ایشان به زیارت کربلا مشرف شوند و آنجا برای امام دعا کنند.
 
تاکید امام هادی (علیه السلام) به زیارت کربلا در زمانی که متوکل دستور ویران کردن قبر اباعبدالله الحسین (علیه السلام) را صادر می‌کند دارای اهمیت زیادی است.
 
این در حالی است که متوکل در سال‌های بعد با توجه به بازسازی مقبره امام حسین (علیه السلام) دستور تخریب مقبره امام حسین در سال ۲۳۶ داد که به اعتراض برخی مردم منجر شد و بسیاری از تاریخ نویسان آن را ذکر کردند، اما بار دیگر مقبره احیا شد و متوکل بار دیگر در سال ۲۳۷ دستور داد که نینوا را شخم زنند و به آن آب ببندند که اعتراض همگان را برانگیخت تا جایی که بر دیوارهای بغداد به سب متوکل پرداختند و در مقابل سپاه او ایستادگی کردند که متوکل از ترس شورش تا ده سال دست از آزار و اذیت زوار امام حسین (علیه السلام) برداشت اما در سال ۲۴۷ متوکل باز دستور تخریب٬ آزار و اذیت زوار امام حسین (علیه السلام) داد.
 
 
۱. مقاتل الطالبیین: ص۲۰۳؛ تاریخ کربلا: ص ۱۹۳-۱۹۴.

 

كتابهاي مقتل و روضه
جستجو
اوقات شرعی

در محضر امام حسين (عليه السلام)
كشته گريه
امام حسين(عليه السلام) فرمودند: اَنَا قَتيلُ الْعَبَرَةِ لا يَذْكُرُني مُوْمِنٌ اِلّا اسْتَعْبَرَ ؛ من كشته گريه ام. هيچ مومنی مرا ياد نمی كند مگر اينكه گريان می شود. امالی صدوق، ص 118
آمار بازدیدکنندگان
419امروزmod_vvisit_counter
310دیروزmod_vvisit_counter
419این هفتهmod_vvisit_counter
2441هفته گذشتهmod_vvisit_counter
8946این ماهmod_vvisit_counter
14664ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1548192کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 40 مهمان حاضر
IP شما: 54.166.141.12
 , 
امروز: 03 تیر 1397
مطالب سایت

بازکردن | بستن

scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher