PostHeaderIcon سه مقتل گویا در حماسه عاشورا

+ 0
+ 0

پدیدآوران    

عقیقی بخشایشی، عبد الرحیم(گردآورنده)

سماوی، محمد(نويسنده)

قمی، عباس(نويسنده)
رساني، فضيل بن عمر(نويسنده)
عنوان‌های دیگر    

ابصار العين في انصار الحسين (ع)

تسميه من قتل مع الحسين (ع)
نفثه المصدور فيما يتجدد به حزن يوم العاشور
ناشر    دفتر نشر نويد اسلام
مکان نشر    ايران - قم
سال نشر    1382ش
شابک    ‎964-6485-50-0
موضوع    

1.حسين بن علي (ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - اصحاب
2.واقعه کربلا، 61ق. - شهيدان
زبان    فارسی
کد کنگره    
‏‎‏BP‎‏ ‎‏42‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏7‎‏س‎‏9


سه مقتل گویا در حماسه عاشورا، ترجمه فارسی سه کتاب «تسمية من قتل مع الحسين(ع)» از فضیل بن عمر رسانی (قرن دوم هجری)، «إبصار العين في أنصار الحسين(ع)» از شیخ محمد سماوی (متوفی 1370) و «نفثة المصدور في ما یتجدد به حزن يوم العاشور» از محدث قمی (متوفی 1343ق) می‌باشد که توسط عبدالرحیم عقیقی بخشایشی تألیف، اعراب‌گذاری و به‌صورت سلیس و روان، به فارسی ترجمه شده است.


چون این سه کتاب و رساله هرکدام به زبان عربى بوده و اغلب فارسى‌زبانان از بهره‌ورى از آنها محروم بودند، ازاین‌رو هر سه اثر نفیس در یک مجموعه چاپ و در اختیار طالبان و مشتاقان فضیلت و ارباب ذکر و صاحبان منابر و روضه‏هاى حسینى(ع) قرار گرفته است تا: اولا: در توسعه و گسترش و نشان دادن آثار خون‌هاى ارزشمند شهیدان راه حق، گامى هرچند ناچیز برداشته شود. ثانیا: اسامى شهیدان فضیلت را هرچه بیشتر در مسیر تاریخ، جاوید و مخلد سازد؛ تا بخشى از حقوق آنان را که بر ذمه همگان مى‏باشد، ادا و تثبیت نموده باشد [۱].

در ابتدای کتاب، مقدمه‌ای از مترجم آمده که در آن، به معرفی نام کتب و نویسنده آن‌ها و بیان انگیزه گردآوری مجموعه حاضر پرداخته شده است [۲].

این مجموعه دربردارنده سه کتاب ذیل می‌باشد:

    «تسمية من قتل مع الحسين بن علي(ع) من ولده و إخوته و أهله و شيعته (شهداء أهل‌البیت)»، اثر فضیل بن عمر رسانی. این کتاب نخستین منبعى است که مورد توجه مترجم قرار گرفته و درعین‌حال قدیم‏ترین و اصیل‏ترین منبع نیز مى‏باشد. رسانى در این کتاب، در تلاش گردآورى اسامى عموم شهیدان جانباز کربلا بوده است و در این تلاش به هر منبع و مأخذ کتبى و شفاهى که دسترسى داشته، سر زده و کتاب مزبور را تحریر و از خود به یادگار گذاشته است. این کتاب در حجم کوچک خود، دربرگیرنده اسامى انصار و یاران باوفا و جانباز اباعبد اللّه(ع) است که در هیچ جاى دیگر به این صورت و کیفیت، گردآورى نشده است [۳].

نکته قابل توجه اینکه این کتاب دربرگیرنده آثار، روایات و تفصیلاتى است که ارزش و اعتبار آن را بالاتر مى‏برد و زیدى بودن نویسنده با توجه به توثیقى که از راویان «كامل الزيارات» و تفسیر قمى از سوى برخى از بزرگان درایت و حدیث به عمل آمده است یا با توجه به اینکه موضوع روایات در مورد احکام فقهى نیست نمى‌تواند مانعى ایجاد نماید؛ وجود این خصوصیات و ویژگی‌ها باعث ترجمه و بازگرداندن این اثر نفیس در سرآغاز مجموعه حاضر بوده است [۴].

    «إبصار العين في أنصار الحسين(ع)»، تألیف شیخ محمد بن شیخ طاهر سماوى . این اثر ارزشمند در سال 1341ق، در نجف اشرف در مطبعه حیدریه به چاپ رسیده و تاکنون بارها در هند، پاکستان و ایران تجدید چاپ شده است. نکته بارزى که در این اثر تاریخى به چشم مى‏خورد پیگیرى زندگى اصحاب و یاران آن حضرت و نشان دادن اصل و تبار و ریشه آنان و گزارش کامل و مبسوط و بازشمارى تعداد آنان مى‏باشد که برخلاف مشهور بیش از 72 تن معرفى مى‏نماید و حوادث کربلا را تا حدود فراوانى به‌صورت موضوعى بررسى مى‏کند و در هر موضوع حق مطلب را در محدوده اطلاعات خویش ادا مى‏کند. قابل ذکر است که این ترجمه چندین بار تحت عنوان «حماسه‏سازان کربلا» از سوى «دفتر نشر نوید اسلام قم» چاپ شده و اکنون به این صورت همراه دو مقتل دیگر عرضه شده است [۵].
    «نفثة المصدور في ما يتجدد به حزن يوم العاشور»، تألیف شیخ عباس قمى (ره)، از منابع مفید شناخت اصحاب وفادار اباعبدالله(ع) است که نویسنده آن را به‌عنوان تکمله و تتمه کتاب نفیس «نفس المهموم في مقتل الإمام المظلوم(ع)» تنظیم و آماده ساخته است. این رساله در عین وجازت و اختصار، دربرگیرنده بخشى از احوال و خصوصیات زندگى امام حسین(ع) و یاران و اصحاب بزرگوار آن حضرت مى‏باشد و چون همسو و هماهنگ با کتاب «إبصار العين» سماوى بود، به‌عنوان جبران نقص و احیانا تکمیل و تتمیم مى‏توانست مؤثر و مفید باشد؛ ازآن‌رو که زندگى هرکدام از این یاران بزرگوار نیازمند تتبع و استقصای کاملى مى‏باشد، ازاین‌رو این رساله نفیسه را با همان کیفیت اصل، همراه با ترجمه فارسى، با اعراب‏گذارى متن عرضه شده است [۶].

وضعیت کتاب

فهرست مطالب در ابتدای کتاب آمده است.

در پاورقی‌ها علاوه بر ذکر منابع [۷] به توضیح برخی از مطالب و معرفی اعلام مذکور در متن پرداخته شده است [۸].
پانویس

  1.  
  2. ر.ک: مقدمه مترجم، ص15
  3. ر.ک: همان، ص13-15
  4. ر.ک: متن کتاب، ص17
  5. ر.ک: همان، ص17-18
  6. ر.ک: همان، ص34
  7. ر.ک: همان، ص173
  8. ر.ک: پاورقی، ص37
  9.  ر.ک: همان، ص38
  10.  

منابع مقاله

مقدمه و متن کتاب.

 


 

كتابهاي مقتل و روضه
جستجو
اوقات شرعی

در محضر امام حسين (عليه السلام)
دعاي براي برادر در نماز شب
امام حسين (عليه‏ السلام) فرمودند: يا أُختاه لاتَنسيني في نافِلَةِ اللَّيلِ ؛ اى خواهرم ! مرا در نماز شب فراموش نكن . [ وفيات الأئمه ، ص 441]
آمار بازدیدکنندگان
193امروزmod_vvisit_counter
336دیروزmod_vvisit_counter
529این هفتهmod_vvisit_counter
3265هفته گذشتهmod_vvisit_counter
6238این ماهmod_vvisit_counter
11114ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1556598کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 28 مهمان حاضر
IP شما: 54.162.123.74
 , 
امروز: 25 تیر 1397
مطالب سایت

بازکردن | بستن

scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher