PostHeaderIcon جديدترين مطالب

PostHeaderIcon پربيننده ترين

PostHeaderIcon پایگاه اطلاع رسانی تخصصی عاشورا پژوهي

PostHeaderIcon تأملي در نهضت عاشورا

+ 0
+ 0
منابع جامع امام حسين (ع) - كتابشناسي

پدیدآوران    جعفریان، رسول (نويسنده)
ناشر    انصاريان
مکان نشر    ايران - قم
سال نشر    1381ش
شابک    ‎694-438-372-9
موضوع    

1.حسين بن علي (ع)، امام سوم، 4 - 61ق.
2.عاشورا
3.واقعه کربلا، 61ق.
زبان    فارسی
تعداد جلد    1
کد کنگره    
‏BP ‎‏ ‎‏41‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ج‎‏7‎‏ت‎‏2
محتویات
معرفی اجمالی

تأملی در نهضت عاشورا، اثر رسول جعفریان ، پژوهشی است پیرامون قیام امام حسین(ع) و نهضت عاشورا که به زبان فارسی و در دوران معاصر نوشته شده است.
ساختار

کتاب با مقدمه نویسنده آغاز و مطالب در دوازده بخش تنظیم شده است. نویسنده در ابتدا به معرفی برخی از منابع تاریخ عاشورا پرداخته و سپس، ضمن بررسی زمینه‌های قیام کربلا، به موضوعاتی از جمله حکمت شهادت امام حسین(ع)، آثار نهضت امام حسین(ع) و تحریفات عاشورا پرداخته است.
گزارش محتوا


 

PostHeaderIcon سه مقتل گویا در حماسه عاشورا

+ 0
+ 0
منابع جامع امام حسين (ع) - كتابشناسي

پدیدآوران    

عقیقی بخشایشی، عبد الرحیم(گردآورنده)

سماوی، محمد(نويسنده)

قمی، عباس(نويسنده)
رساني، فضيل بن عمر(نويسنده)
عنوان‌های دیگر    

ابصار العين في انصار الحسين (ع)

تسميه من قتل مع الحسين (ع)
نفثه المصدور فيما يتجدد به حزن يوم العاشور
ناشر    دفتر نشر نويد اسلام
مکان نشر    ايران - قم
سال نشر    1382ش
شابک    ‎964-6485-50-0
موضوع    

1.حسين بن علي (ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - اصحاب
2.واقعه کربلا، 61ق. - شهيدان
زبان    فارسی
کد کنگره    
‏‎‏BP‎‏ ‎‏42‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏7‎‏س‎‏9


سه مقتل گویا در حماسه عاشورا، ترجمه فارسی سه کتاب «تسمية من قتل مع الحسين(ع)» از فضیل بن عمر رسانی (قرن دوم هجری)، «إبصار العين في أنصار الحسين(ع)» از شیخ محمد سماوی (متوفی 1370) و «نفثة المصدور في ما یتجدد به حزن يوم العاشور» از محدث قمی (متوفی 1343ق) می‌باشد که توسط عبدالرحیم عقیقی بخشایشی تألیف، اعراب‌گذاری و به‌صورت سلیس و روان، به فارسی ترجمه شده است.


 

PostHeaderIcon كاروان شعر عاشورا

+ 0
+ 0
منابع جامع امام حسين (ع) - كتابشناسي

نام کتاب     کاروان شعر عاشورا
نام های دیگر کتاب     سیمای امام حسین(ع) در شعر فارسی- منظومه‎های عاشورایی دور از دسترس- شاعران مرثیه سرا از سده چهارم تا زمان معاصر
پدیدآورندگان     مجاهدی، محمد علی (نويسنده)
زبان     فارسی
کد کنگره     ‏PIR‎‏ ‎‏4072‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏5‎‏م‎‏3
موضوع     حسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - شعر

شاعران ایرانی - سرگذشت نامه

شعر فارسی - مجموعه‎ها

شعر مذهبی - مجموعه‌ها
ناشر     زمزم هدايت
مکان نشر     قم - ایران
سال نشر     1386 هـ.ش

معرفی اجمالی

کاروان شعر عاشورا، اثر محمدعلی مجاهدی (پروانه)، مجموعه‌ای است که در آن، اشعاری از شاعران گذشته و حال، در قالب غزل، قصیده، دوبیتی، شعر سپید و شعر نیمایی، در مدح و منقبت اهل‌بیت(ع)، به‌ویژه امام حسین(ع) و قیام عاشورا، گرد آمده است.
انگیزه نگارش

متأسفانه تاکنون تذکره مستقلى درباره شاعران آیینى و نیز شعرایى که داراى آثار منظوم عاشورایى‏اند، نگاشته نشده و به‌رغم اهمیت موضوعى، مورد عنایت تذکره‏نویسان فارسى‌زبان قرار نگرفته است. انگیزه اصلى از تألیف اثر حاضر، پر کردن این خلأ ملموس و برآوردن نیاز محسوسى است که مشتاقان فارسى‌زبان فرهنگ عاشورا به مطالعه و مرور این‏گونه آثار دارند[۱].
ساختار


 

PostHeaderIcon فرهنگ عاشورا

+ 0
+ 0
منابع جامع امام حسين (ع) - كتابشناسي

نام کتاب     فرهنگ عاشورا
نام های دیگر کتاب     
پدیدآورندگان     محدثی، جواد (نويسنده)
زبان     فارسی
کد کنگره     ‏BP‎‏ ‎‏41‎‏/‎‏76‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ف‎‏4
موضوع     عاشورا - دایره المعارف‏ها

واقعه کربلا، 61ق. - دایره المعارف‏ها
ناشر     نشر معروف
مکان نشر     قم - ایران
سال نشر     1376 هـ.ش یا 1417 هـ.ق

موضوع

اين كتاب دائرةالمعارفى از واژه‌هاى مرتبط با واقعه كربلا و قيام حسينى است. جواد محدثى مؤلف اين اثر براى الفاظ، شماره‌اى قرار نداده و تعداد اين واژه‌ها مشخص نيست، ولى تعداد مدخل‌ها فراوان است و به هر كلمه‌اى كه به‌نوعى با قيام امام حسين(ع) از رويدادها، دوست و دشمن، عزادارى در طول تاريخ و... ارتباطى وجود داشته، پرداخته است. اين كتاب طبق معمول يك دايرةالمعارف، اما يك جلدى و مختصر، به ترتيب الفبا پيش رفته و از كلمه آب تا يوم الله را در بر دارد. در لابه‌لاى واژه‌ها از شيوه ارجاع هم فراوان بهره برده شده و الفاظ نزديك به هم، ارجاع شده‌اند.
انگيزه نگارش

همان‌گونه‌كه مؤلف در مقدمه گفته است هدف از تدوين اين فرهنگ‌نامه، ارائه مجموعه‌اى يك جلدى و دم دست و كاربردى، حاوى لازم‌ترين دانستنى‌ها پيرامون اشخاص، گروه‌ها، جاها، كتاب‌ها، اصطلاحات، سنت‌ها، شعارها، تعاليم مكتبى و محورهاى ديگر مرتبط به واقعه عاشورا است كه به نظر مى‌رسد مؤلف به موفقيتى در اين زمينه دست يافته و مجموعه‌اى از دانستنى‌ها را ارائه مى‌كند. در پايان كتاب نمايه‌هاى متعدد به خواننده كمك مى‌كند و در لابه‌لاى كتاب هم هر مدخلى داراى ارجاعات متعددى است كه به ديگر مدخل‌هاى مرتبط نيز توجه داده است.
نقاط قوت و ضعف


 

PostHeaderIcon آخرین صحابی و نخستین زائر حسینی

+ 0
+ 0
مقالات - اربعین امام حسین (ع)

یکی از راههای عمیق و در عین حال ساده و آسان برای شناخت اسلام و آثار سازنده آن، مطالعه زندگی اصحاب خاص پیامبر(ص) و امامان معصوم(علیهم السلام) است. آنها که تا آخر عمر در خط پیامبر وامامان بودند و از جانب آن بزرگوران مورد تایید قرار گرفتند.جابر بن عبد الله انصاری از افراد نادری است که براستی شاگردفهیم، عارف، پارسا، مجاهد و وارسته پیامبر(ص) بود. وی بیش از۹۰ سال عمر پربرکت خود را در راه اسلام و گسترش آن صرف کرد وشیرمردی مخلص و نستوه، عابدی وارسته و عاشق و عالمی پرتلاش بود. جابر پنج امام را درک کرد، از شاگردان و یاران مخصوص همه آنها بود و در نشر اندیشه آنان، سهمی بزرگ داشت.«جابر بن عبد الله انصاری » کسی بود که هم اسلام او را پرورش داد و هم او موجب رشد و گسترش اسلام شد. او در این میدان، گوی سبقت از همگنان ربود و چنان درخشید که وی را از «اصفیا»می دانند.او به دو موضوع، که در مکتب اسلام بسیار مهم و سرنوشت ساز است،اهمیت بسیار می داد: ۱- پاسداری و نگهبانی عمیق و جدی از خط راستین ولایت و رهبری امامان برحق، ۲- نقل و نشر احادیث پیامبر و امامان(علیهم السلام) و گسترش فرهنگ اسلام. او چنان به نشر روایات اهمیت می داد که در تمام کتب احادیث اسلامی، نام او به عنوان ناقل حدیث و ناشر فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام) می درخشد. پس ضروری است که زندگی این بزرگوار را مورد مطالعه قرار داده، از آن درس گیریم و درزندگی خود به کار بندیم.


 

كتابهاي مقتل و روضه
جستجو
اوقات شرعی

حاضرین در سایت
ما 7 مهمان آنلاین داریم
در محضر امام حسين (عليه السلام)
اول سلام بعد سخن
قَالَ لَهُ (الْحُسَيْنُ) عليه‏ السلام رَجُلٌ اِبتِداءً: كَيْفَ اَنْتَ عافاكَ اللّهُ؟ فَقالَ عليه‏ السلام لَهُ: اَلسَّلامُ قَبْلَ الكَلامِ عافاكَ اللّهُ، ثُمَّ قالَ عليه‏ السلام : لاتَأذَنُوا لاَِحَدٍ حتّى يُسَلِّمَ؛ مردى به آن حضرت (امام حسين) عليه‏ السلام گفت: چطوريد؟ خدا به شما عافيت دهد. امام حسین(علیه السلام) فرمودند: اوّل سلام بعد سخن، خدايت عافيت دهد، سپس فرمودند: تا كسى سلام نكند اجازه ورود (يا سخن) ندهيد. [ تحف العقول 246، موسوعة كلمات الامام الحسين عليه‏ السلام 750/913 .]
آمار بازدیدکنندگان
109امروزmod_vvisit_counter
179دیروزmod_vvisit_counter
1802این هفتهmod_vvisit_counter
3514هفته گذشتهmod_vvisit_counter
11543این ماهmod_vvisit_counter
14513ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1363449کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 7 مهمان حاضر
IP شما: 54.224.41.46
 , 
امروز: 06 مرداد 1396
مطالب سایت

بازکردن | بستن