PostHeaderIcon جديدترين مطالب

PostHeaderIcon پربيننده ترين

PostHeaderIcon پایگاه اطلاع رسانی تخصصی عاشورا پژوهي

PostHeaderIcon عبرتها و درسهاي عاشورا

+ 0
+ 0
درسهای عاشورا - حفظ مقدسات اسلامی

 عاشورا، تبلور زنده نماز، مناجات، حماسه، عدالت، و شهادت است. در مورد اين رخداد بسيار سخن گفته شده است، ولي به ابعاد گوناگون انساني و اجتماعي و درسها و پيامهاي زندگي ساز و حماسه‌آفرين آن كمتر توجه شده است. حال ما در اين مختصر به عبرتهاي عاشورا ميپردازيم:

الف- عبرتهاي سياسي


 

PostHeaderIcon سه درس بزرگ از عاشورا

+ 0
+ 0
درسهای عاشورا - حفظ مقدسات اسلامی
 دکتر هادی ‌وکیلی: 
درس‌های عاشورا همواره زنده، حیات‌بخش و حرکت‌آفرین است. هرچند واقعه کربلا در مکان و زمان خاصی رخ داده است، اما درس‌های آن به زمان و مکان خاصی محدود نمی‌شود و همواره الهام‌بخش و شورآفرین است.
 این نکته‌ای است که حضرت امام خمینی(ره) نیز با این بیان که عاشورا باید به‌عنوان رویدادی تلقی شود که در طول تاریخ می‌تواند درس‌آموز بوده و پایه‌های ستم و استبداد را از بیخ و بن براندازد، از آن یاد کرده‌اند: «واقعه عظیم عاشورا از سال 61هجری تا خرداد 42 و از آن زمان تا قیام حضرت بقیه‌‌الله ارواحنا لمقدمه الفداه، در هر مقطعی انقلاب‌ساز است».(1) از این روی است که بسیاری از نهضت‌های سیاسی نظیر حرکت توابین، مردم مدینه، قیام مختار، نهضت زیدبن علی، قیام محمد نفس زکیه و ابراهیم فرزندان عبدالله و... تا قیام و نهضت مقدس ملت ایران به رهبری امام خمینی(ره) همه و همه با الهام از عاشورا سازماندهی شده‌اند.

 

PostHeaderIcon دفاع از مقدسات اسلام

+ 0
+ 0
درسهای عاشورا - حفظ مقدسات اسلامی
در مقابل هجوم منحرفين[1]
بسم الله الرحمن الرحيم
 
«اللَّهُمَّ إِنَّا نَشْكُو إِلَيْكَ فَقْدَ نَبِيِّنَا وَغَيْبَةَ إمَامِنَا وَکَثْرَةَ عَدُوِّنَا وَقِلَّةَ عَدَدِنَا وَشِدَّةَ الفِتَنِ بِنَا وَتَظَاهُرَ الزَّمَانِ عَلَيْنَا».[2]
اين مصائبي را که پيش مي‌آيد و متأسفانه منحصر به همين مسائلي که اخيراً واقع شده نيست و صدماتي که به احکام اسلام و هويت اسلامی ‌جامعۀ ما وارد مي‌شود، اين مصيبات را به حضرت وليّ عصر(عج) تسليت عرض مي‌کنم.
 
و ثانياً از شما و همۀ مردم متديّن اين مملکت که در اين ايام ابراز احساسات کردند و علاقه‌مندي خودشان را به احکام اسلام نشان دادند تشکر مي‌کنم و اميدوارم همه مورد توجه حضرت وليّ عصر(عج) باشيد.
 
البته از مردم مسلمان، غير از اين هم انتظار نمي‌رود، مردم بايد در اين مواقع متأسف و نگران باشند و اظهار ناراحتي کنند، اين وظيفۀ هر مسلماني است.

 

PostHeaderIcon درس ها و پيام هاي عاشورا

+ 0
+ 0
درسهای عاشورا - حفظ مقدسات اسلامی
نويسنده : محسن دامادي پور
 
از مقالات برگزیده ی مسابقه ی روایت محرم
حسن دامادي پور
 
چکيده
 
 
عاشورا پژوهي، ابعاد و محورهاي مختلفي دارد؛ ولي آنچه شايان توجه است، پرداختن به چرايي و تجزيه وتحليل و استخراج درس ها و پيام هاي حماسه عاشوراست.
آنچه که اين نوشتار نمايان مي سازد، درس ها و پيام هاي حماسه جاودانه عاشوراست. اين مقاله قبل از هر چيز، اصل پيام داشتن نهضت حسيني را مورد بررسي قرار داده، با بيان شعاع و گستره پيام اين حماسه، رهنمودهاي عاشورا را مخصوص گروه و مکتب خاصي ندانسته، بلکه قلمرو اين حماسه جاودانه را تا پهنه زمين و گستره زمان و مرز انسانيت پيش برده است.

آخرین بروزرسانی (چهارشنبه, 23 اسفند 1396 ساعت 13:26)

 

PostHeaderIcon درس هایی از نهضت عاشورا

+ 0
+ 0
درسهای عاشورا - حفظ مقدسات اسلامی
واقعه کربلا مسئله ای شخصی و مربوط به چند فرد خاص نیست؛ بلکه پدیده عظیم اجتماعی ای است که بر جامعه آن روز تاءثیر گذاشت و بعد از گذشت نزدیک به هزار و چهار صد سال هنوز هم در جامعه های مسلمان نشین تاءثیر خود را از دست نداده است. بر این اساس، عده ای در صدد برآمده اند که واقعه کربلا را - به منزله حرکتی گروهی و جریانی تاریخی - از منظری جامعه شناختی تحلیل و بررسی کنند.
 
مقدمه
عروج انسان ها به بالاترین مراتب انسانیت، و سقوط آنان به پایین ترین درجات، یکی از جنبه های با اهمیت واقعه کربلاست. در حماسه عاشورا با گروه ممتازی از انسان ها مواجه می شویم که نمونه آنان در تاریخ کمتر می توان یافت. هر فرد این گروه از لحاظ شرافت، انسانیت، کمال، شجاعت، شهامت، فداکاری و سایر خصلت های پسندیده در والاترین مقام ایستاده است.

 

كتابهاي مقتل و روضه
جستجو
اوقات شرعی

حاضرین در سایت
ما 46 مهمان آنلاین داریم
در محضر امام حسين (عليه السلام)
نشانه شقي بودن ملل
امام حسین (عليه السلام) فرمودند: لاأفلَحَ قـَومٌ اشتَـروا مَـرضـاتِ المَخلـُوق بسَخَطِ الخـالِق؛ رستگـار نمی شوند مـردمـى که خشنـودى مخلـوق را در مقـابل غضب خـالق خریدنـد. تاریخ طبرى، ص 1، ص 239
آمار بازدیدکنندگان
425امروزmod_vvisit_counter
310دیروزmod_vvisit_counter
425این هفتهmod_vvisit_counter
2441هفته گذشتهmod_vvisit_counter
8952این ماهmod_vvisit_counter
14664ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1548198کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 46 مهمان حاضر
IP شما: 54.166.141.12
 , 
امروز: 03 تیر 1397
مطالب سایت

بازکردن | بستن

scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet scarpe golden goose outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet tods scarpe outlet valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online valentino outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online casadei outlet online balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher chaussures balenciaga pas cher balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia balenciaga outlet saldi italia sac lancel pas cher balenciaga pas cher