PostHeaderIcon جديدترين مطالب

PostHeaderIcon پربيننده ترين

PostHeaderIcon پایگاه اطلاع رسانی تخصصی عاشورا پژوهي

PostHeaderIcon فرهنگ لغات و اصطلاحات عاشورا (2)

+ 0
+ 0
در سایه سار حسینی - فرهنگ و اصطلاحات
آل محمد«ص‏» اهل بيت

آل مراد 
نام قبيله‏اى كه هانى بن عروه،بزرگ و رئيس آن در كوفه بود.هانى هر گاه ندا مى‏داد،چهار هزار مسلح و هشت هزار پياده تحت فرمانش جمع مى‏شدند.وقتى هانى را براى‏گردن زدن به بازار كوفه بردند،هانى آل مراد را صدا كرد،ولى كسى از بيم جان خويش به‏حمايتش برنخاست. (1) هانى در ايام حضور مسلم بن عقيل در كوفه،ميزبان او بود،و پيش‏از مسلم دستگير و شهيد شد. 

آل مروان 


 

PostHeaderIcon فرهنگ لغات و اصطلاحات عاشورا (13)

+ 0
+ 0
در سایه سار حسینی - فرهنگ و اصطلاحات
راس الحسين‏«ع‏» مشهد راس الحسين 

رباب 
رباب،دختر امرء القيس بن عدى،همسر سيد الشهدا«ع‏»و مادر سكينه و على‏اصغر(عبد الله). او در سفر كربلا حضور داشت و همراه اسيران به شام رفت،سپس به‏مدينه بازگشت و مدت يك سال براى سيد الشهدا«ع‏»عزادارى كرد و مرثيه‏هايى هم درسوگ آن حضرت سرود. خواستگارانى از اشراف و بزرگان قريش را رد كرد و حاضر نشدبا كسى ازدواج كند.در سوگ ابا عبد الله‏«ع‏»پيوسته گريان بود و زير سايه نمى رفت،از فرطگريه و اندوه بر شهادت حسين‏«ع‏»يك سال بعد(در سال 62 هجرى)جان باخت.


 

PostHeaderIcon فرهنگ لغات و اصطلاحات عاشورا (11)

+ 0
+ 0
در سایه سار حسینی - فرهنگ و اصطلاحات
خارجى 

عنوانى كه از سوى يزيد و ابن زياد به امام حسين‏«ع‏»داده شد.اصل معناى آن به معناى‏شورشى و ياغى است،نه اتباع كشورهاى بيگانه.اين اصطلاح به زمان امير المؤمنين‏«ع‏»برمى‏گردد.به نوشته يكى از محققان:خروج،صرفا ترك مكه از سوى امام حسين‏«ع‏»به‏سوى كوفه نبود،بلكه از زمانى كه در جنگ صفين،عده‏اى بعنوان سرپيچى و تمرد ازفرمان على‏«ع‏»شورش كردند(و بعدا خوارج نام گرفتند)بوى خاصى پيدا كرد و اين‏عنوان،بويژه در عراق مفهومى ناپسند يافت.سلطه ابن زياد هم از آغاز،نهضت‏حسينى رابعنوان‏«خروج‏»قلمداد كرد. (1) البته خروج و سر بر تافتن از حكومت و شورش كردن،اگربر ضد حكومت مشروع اسلامى باشد،شورشگران بعنوان‏«فئه باغيه‏»مهدور الدم هستندو مبارزه با آنان بعنوان جنگ با متجاوزين داخلى لازم است.ولى اگر اين عصيان،بر ضدستم و طغيان باشد،يك وظيفه است و شورشگران،مجاهدانى ارزشمندند.امام حسين‏«ع‏» 


 

PostHeaderIcon فرهنگ لغات و اصطلاحات عاشورا (14)

+ 0
+ 0
در سایه سار حسینی - فرهنگ و اصطلاحات
ز 
 
زائدة بن مهاجر 
از شهداى كربلاست.نامش در زيارت رجبيه آمده است.احتمال داده شده كه او همان‏«يزيد بن زياد بن مهاجر»باشد (1) .

آخرین بروزرسانی (دوشنبه, 16 بهمن 1396 ساعت 05:15)

 

PostHeaderIcon فرهنگ لغات و اصطلاحات عاشورا (5)

+ 0
+ 0
در سایه سار حسینی - فرهنگ و اصطلاحات
 
 
ب.پ 

باب الحوائج عباس بن على‏«ع‏» 
باب الصغير 

به معناى در كوچك.مقبره‏اى است در دمشق كه گويند سر مطهر حضرت عباس وعلى اكبر«ع‏»و حبيب بن مظاهر در آنجا مدفون است.بعضى هم گفته‏اند كه مدفن 17 سراز سرهاى شهداى كربلا است.ضريحى بر آن ساخته‏ اند و نام تعدادى از شهداى كربلا برآن نقش بسته است.برخى قبر عبد الله بن جعفر(همسر زينب كبرى)را هم آنجا مى‏دانند. 
 

كتابهاي مقتل و روضه
جستجو
اوقات شرعی

حاضرین در سایت
ما 27 مهمان آنلاین داریم
در محضر امام حسين (عليه السلام)
اقسام عابدان
حضرت امام حسین(عليه السلام) فرمودند: إنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللهَ رَغْبَةً فَتِلْکَ عِبادَةُ التُّجارِ، وَ إنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللهَ رَهْبَةً فَتِلْکَ عِبادَةُ الْعَبْیدِ، وَ إنَّ قَوْماً عَبَدُوا اللهَ شُکْراً فَتِلْکَ عِبادَةٌ الْأحْرارِ، وَ هِیَ أفْضَلُ الْعِبادَةِ؛ همانا عدّه اى خداوند متعال را به جهت طمع و آرزوى بهشت عبادت مى کنند که آن یک معامله و تجارت خواهد بود و عدّه اى دیگر از روى ترس خداوند را عبادت و ستایش مى کنند که همانند عبادت و اطاعت نوکر از ارباب باشد و طائفه اى هم به عنوان شکر و سپاس از روى معرفت، خداوند متعال را عبادت و ستایش مى نمایند؛ و این نوع، عبادت آزادگان است که بهترین عبادات مى باشد. بحارالأنوار: ج ۷۵، ص ۱۱۷، ح ۵
آمار بازدیدکنندگان
212امروزmod_vvisit_counter
249دیروزmod_vvisit_counter
813این هفتهmod_vvisit_counter
1840هفته گذشتهmod_vvisit_counter
7912این ماهmod_vvisit_counter
20178ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1518336کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 27 مهمان حاضر
IP شما: 54.198.122.70
 , 
امروز: 30 فروردین 1397
مطالب سایت

بازکردن | بستن