PostHeaderIcon جديدترين مطالب

PostHeaderIcon پربيننده ترين

PostHeaderIcon پایگاه اطلاع رسانی تخصصی عاشورا پژوهي

PostHeaderIcon پژوهشي ژرف و كتابنامه اي شگرف درباره كتاب شناسي تاريخي امام حسين (ع)

+ 0
+ 0
منابع جامع امام حسين (ع) - كتابشناسي

 

* بهاء الدين خرمشاهي

* حجت الله جودكي

 

اشاره

1- يكي از بزرگان علم كتابداري گفته است : « علم يعني وسايل و ابزارهاي هر چه دقيق تر دستيابي به اطلاعات.»

2-كتاب شناسي/ كتابنامه و [گاه فهرست] ترجمه / معادل كلمه يوناني bibliographia است كه در قرن دوم هجري به معناي كتاب نگاري/ نويسي= نگارش كتاب به كار رفته است

اين كلمه كه معادل انگليسي آن bibliography است تا قرن هفدهم ميلادي در سراسر اروپا به همين معني به كار مي رفت. از اوايل قرن هجدهم به معناي توصيف و بيان تاريخچه منظم كتاب ها به كار مي رود. در حال حاضر در دو معناي دور از هم ولي اساسا به هم پيوسته كاربرد دارد.

1-فهرستي از كتاب ها كه طبق نظم/ نظامي ترتيب و تدوين يافته باشند. در اين معني به آن كتاب شناسي شمارشي ( enumerative ) يا نظام مند( systematic ) يا توصيفي ( descriptive) گويند.


 

PostHeaderIcon کتابشناسي امام حسين (ع)

+ 0
+ 0
منابع جامع امام حسين (ع) - كتابشناسي

هر پژوهشي بايد مسبوق به كتابشناسي باشد و حتي اگر موضوع پژوهش كتابشناسي است, بايد نخست كتابشناسي آن (كتابشناسي كتابشناسي‏ها) را, فراهم كرد, بدين رو هنگامي كه اين پژوهنده عهده‏دار فراهم كردن كتابشناسي امام حسين ـ ع ـ شد, نخست كوشيد كتابشناسي كتابشناسي‏هاي امام حسين را فراهم كند. در آغاز مي‏پنداشت كه حدّاكثر ده كتابشناسي امام حسين منتشر شده است, امّا در طي يك سال كاوش و پژوهش به بيش از چهل كتابشناسي دست يافت و هر كس شنيد ناباورانه در شگفت شد.

در اين رساله, چهل و سه كتابشناسي دربارة امام حسين, معرّفي توصيفي شده است. اين كتابشناسي‏ها, كتاب و يك بخش از كتاب و مقاله است. اغلب كتابشناسي‏ها يك بخش از كتاب است و كمترين آنها كتاب است. بيفزاييم كه اغلب كتابشناسي‏ها, نابسامان و ناروشمند و ناقص است. كامل‏ترين كتابشناسي امام حسين, از آن عبدالجبار رفاعي است كه در ضمن كتاب معجم ما كتب عن الرسول و اهل البيت صلوات الله عليهم چاپ شده و در آن 3215 كتاب و مقاله معرّفي گرديده است و , با وجود اين, خالي از كاستي و نادرستي نيست.


 

PostHeaderIcon امام حسین (ع) کتاب‌شناسی

+ 0
+ 0
منابع جامع امام حسين (ع) - كتابشناسي

 فرامرز حاج‌منوچهری

 

شخصيت پرجاذبۀ امام حسين (ع) در طول تاريخ هميشه اسباب آن را فراهم ساخته است تا نويسندگان و مورخان به انحاء مختلف بدان توجه نمايند، و وجهی از وجوه شخصيت و زندگی آن حضرت را به رشتۀ تحرير درآورند. تدوين آثار بسياری از سده‌های نخست به بعد، در طول زمان چنان مجموعۀ گسترده‌ای را به وجود آورده است که پژوهشگران معاصر را بر آن داشت تا در صدد گردآوری اين آثار برآيند؛ حرکتی که در دراز مدت موجد انبوهی مدونه در زمينۀ کتاب‌شناسی آثار مرتبط با امام حسين (ع) شد و خودِ آن هم به مجموعه‌ای مفصل بدل گشت.


 

PostHeaderIcon واقعه عاشورا به روایت کتب و اسناد

+ 0
+ 0
منابع جامع امام حسين (ع) - كتابشناسي

کتابشناسی قیام امام حسین (ع)
 

در زمینه قیام امام حسین (ع) و واقعه عاشورا، آثار فراوانی از نویسندگان گذشته تاکنون موجود است.

 

 ماه محرم الحرام یادآور حماسه بزرگ و بی نظیری است که با فرا رسیدن این ایام، بحث و سخن از عاشورا و نهضت امام حسین (ع) و انگیزه و اهداف و ثمرات این واقعه بزرگ اوج می‌گیرد. در زمینه عاشورا آثار فراوانی از گذشته تاکنون نگارش شده است و تحلیل های متنوعی موجود است؛ برخی از این تحلیل ها مبنای سیاسی دارد، برخی مبنای فقهی، گروهی مبنای کلامی و برخی نیز مبنای عرفانی. هر دسته از محققان بر اساس تخصص‌شان مبنایی اختیار کرده اند و واقعه عاشورا را مورد تحلیل و بررسی قرار داده اند و البته مردم با نگاه خاص خودشان به این قضیه نگاه کرده اند و نکاتی را به آن اضافه کرده اند که البته هدف خاصی نداشته است. در زیر برخی کتاب‌هایی که به صورت مستقیم به واقعه عاشورا پرداخته و کتاب‌هایی که تحلیلی از این واقعه ارائه کرده‌اند را معرفی می کنیم.


 

PostHeaderIcon كتابها درباره امام حسين عليه السلام

+ 0
+ 0
منابع جامع امام حسين (ع) - كتابخانه

گزارش رفتارهاي عاشورايي و حركت‏هاي اصلاحي آن در جبل عامل
فرهنگ سخنان امام حسين عليه السلام
رابطه انقلاب ما با نهضت امام حسين عليه السلام‌
تحريف شناسي عاشورا در پرتو امام شناسي


 

كتابهاي مقتل و روضه
جستجو
اوقات شرعی

حاضرین در سایت
ما 57 مهمان آنلاین داریم
در محضر امام حسين (عليه السلام)
آخرين سخنان امام حسين (عليه السلام)


تاریخ  :  1387/10/17
كلمات كليدي  :  عاشورا، امام حسين، كربلا، سخنان
نوع مقاله : پژوهشي
نویسنده :  مجتبی صداقت
حادثه عاشورا، بى‏ شك از عظيم ترين رخدادهايى بود كه در تاريخ بشرى، موجى عظيم ‏پديد آورد و مسلمانان و غير مسلمانان را با ارزش هاى متعالى و مفهوم حياتِ هدف دار آشنا ساخت و انگيزه‏ هاى مبارزه براى حفظ كرامت انسان و نفى سلطه ستم را در انسان ها ايجاد يا تقويت نمود. هر اندازه كه مسلمانان و انسان ها با درس هاى نهفته در آن حركت ‏خونين و عميق آشناتر شده و از آن بهره برده‏اند، به همان ميزان عزتمند و بزرگوار زيسته و پايه ‏هاى حكومت طاغوت ها را لرزانده‏اند. درس هايى كه از عاشورا مى‏توان گرفت،در کلام و منش و روحيات امام حسين‏ و يارانش و همچنین تأثير آن واقعه در فكر وزندگى مسلمانان نهفته است و كسى كه ‏با دقت به اين واقعه بنگرد، با اين درس ها آشنا مى‏شود.[1]

آمار بازدیدکنندگان
159امروزmod_vvisit_counter
179دیروزmod_vvisit_counter
1852این هفتهmod_vvisit_counter
3514هفته گذشتهmod_vvisit_counter
11593این ماهmod_vvisit_counter
14513ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1363499کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 57 مهمان حاضر
IP شما: 54.224.41.46
 , 
امروز: 06 مرداد 1396
مطالب سایت

بازکردن | بستن