PostHeaderIcon جديدترين مطالب

PostHeaderIcon پربيننده ترين

PostHeaderIcon پایگاه اطلاع رسانی تخصصی عاشورا پژوهي

PostHeaderIcon فرهنگ لغات و اصطلاحات عاشورا (3)

+ 0
+ 0
در سایه سار حسینی - فرهنگ و اصطلاحات
اسب امام حسين‏«ع‏» ذو الجناح 
اسب بى‏سوار ذو الجناح 
اسب تاختن بر بدن امام‏«ع‏» 

از جنايتهاى فجيع سپاه كوفه،اسب تاختن بر جسد مطهر سيد الشهدا«ع‏»پس ازشهادت آن حضرت بود.ابن زياد در پى تحريك شمر،در پاسخ نامه عمر سعد از جبهه‏كربلا كه نامه‏اى مسالمت آميز بود،نامه‏اى تند به عمر سعد نوشت كه تو را براى مماشات وسازش و... نفرستاده‏ايم.اگر حسين و يارانش تسليم شدند،پيش من بفرست وگرنه برآنان بتاز تا آنها را كشته و مثله كنى كه شايسته آنند.اگر حسين كشته شد،بر پيكرش(برسينه و پشتش)اسب بتاز...اگر اجراى فرمان كردى پاداش مطيعان را خواهى يافت‏و گرنه،كناره بگير و سپاه را به شمر واگذار.شمر نامه را به كربلا آورد و تسليم عمر سعدكرد. (1) 
 

PostHeaderIcon فرهنگ لغات و اصطلاحات عاشورا( 10)

+ 0
+ 0
در سایه سار حسینی - فرهنگ و اصطلاحات
حائر 

حائر و حاير،اصطلاحا به حرم سيد الشهدا«ع‏»گفته مى‏شود و اين هم ريشه لغوى‏دارد،هم تاريخى.در لغت،«حائر»جاى مطمئنى است كه آب در آن نگهدارى و جمع‏مى‏شود:«الموضع المطمئن الذى يحار فيه الماء» (1) .به معناى سرگردان هم آمده است،ازريشه حيران.در قديم به كربلا«حير»نيز گفته مى‏شده است.همچنين به معناى منطقه بلندو گسترده كه از قديم،محل سكونت اقوامى از عرب بوده است. 


 

PostHeaderIcon فرهنگ لغات و اصطلاحات عاشورا(32)

+ 0
+ 0
در سایه سار حسینی - فرهنگ و اصطلاحات
 

ماتم 
ماتم،ماتم،ماتم و...به معناى عزادارى و مصيبت و عزاست.اصل آن به معناى محل‏تجمع زنان و مردان در غم و شادى است، (1) اما به مراسمى هم كه در سوگوارى امام‏حسين‏«ع‏»برگزار مى‏شود،مى‏گويند.به محل عزادارى،عزاخانه،ماتم سرا و ماتمكده هم‏گفته مى‏شود.به برگزار كردن آيين سوگوارى،ماتم گرفتن و به ماتم نشستن مى‏گويند.درآداب اسلامى،اقامه عزا براى متوفى و رسيدگى به بازماندگان و تغذيه داغديدگان آمده‏است. (2) درباره سيد الشهدا«ع‏»روايات بسيارى آمده است كه براى آن حضرت در ملكوت‏اعلا ماتمها برگزار شد.


 

PostHeaderIcon فرهنگ لغات و اصطلاحات عاشورا (7)

+ 0
+ 0
در سایه سار حسینی - فرهنگ و اصطلاحات

ت.ث                 

تاسوعا 
روز نهم ماه محرم.تاسوعاى سال 61 هجرى امام حسين و يارانش در محاصره‏نيروهاى كوفه بودند.روزى بود كه آب را به روى اهل بيت و ياران امام بسته بودند،راههاهمه تحت كنترل بود تا كسى به امام نپيوندد.تهديدهاى سپاه عمر سعد،جدى‏تر و حالت‏ تهاجمى آنان به سوى خيمه‏ها بيشتر مى‏شد.عصر روز پنجشنبه تاسوعا،ابن سعد بادستورى كه از ابن زياد دريافت كرده بود،آماده جنگ با حسين‏«ع‏»شد.گروهى از سپاه‏كوفه به سوى خيمه ‏گاه امام تاختند. امام كنار خيمه ‏اش نشسته و به شمشير تكيه داده بود. 
 

PostHeaderIcon فرهنگ لغات و اصطلاحات عاشورا (9)

+ 0
+ 0
در سایه سار حسینی - فرهنگ و اصطلاحات
ج.چ 


جابر بن حارث سلمانى 
از شهداى كربلاست.نام او را جناده،حباب،حيان و حسان هم گفته‏اند.وى ازشخصيتهاى شيعه در كوفه بود كه در نهضت مسلم بن عقيل هم مشاركت داشت و پس ازشكست آن،همراه گروهى به سوى حسين حركت كردند و پيش از رسيدن آن حضرت به‏كربلا،به او پيوستند.هر چند لشكر حر مى‏خواستند مانع پيوستن او به حسين‏«ع‏»شوند،ولى نتوانستند.وى روز عاشورا به شهادت رسيد. (1) 


 

كتابهاي مقتل و روضه
جستجو
اوقات شرعی

حاضرین در سایت
ما 26 مهمان آنلاین داریم
در محضر امام حسين (عليه السلام)
دنياي جاي بلا
قالَ الاْمامُ الْحُسَيْن (عليه السلام): إنَّ اللهَ خَلَقَ الدُّنْيا لِلْبَلاءِ، وَ خَلَقَ أهْلَها لِلْفَناءِ ؛ امام حسين (عليه السلام)فرمودند: به درستي كه خداوند متعال دنيا ـ و اموال آن ـ را براي آزمايش افراد آفريده است. و همچنين موجودات دنيا را جهت فناء ـ و انتقال از اين دنيا به جهاني ديگر ـ آفريده است. نهج الشّهادة، ص 196
آمار بازدیدکنندگان
404امروزmod_vvisit_counter
310دیروزmod_vvisit_counter
404این هفتهmod_vvisit_counter
2441هفته گذشتهmod_vvisit_counter
8931این ماهmod_vvisit_counter
14664ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1548177کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 26 مهمان حاضر
IP شما: 54.166.141.12
 , 
امروز: 03 تیر 1397
مطالب سایت

بازکردن | بستن