PostHeaderIcon جديدترين مطالب

PostHeaderIcon پربيننده ترين

PostHeaderIcon پایگاه اطلاع رسانی تخصصی عاشورا پژوهي

PostHeaderIcon اختلاف روایت مقاتل درباره شهادت ابوالفضل(ع)

+ 0
+ 0
مقالات - اطلاع رسانی

چرا نام 2 عباس در کتاب های تاریخ کربلا وجود دارد؟

کتب «ناسخ» و «مقتل خوارزمی» چنین روایت کرده اند که بعد از شهادت حضرت عبّاس، علی اکبر (علیهماالسلام ) شهید شد و او آخرین شهید است.

از کتاب قمقام چنین به دست می آید که حضرت عباس علیه السلام آخرین شهید است (یعنی بعد از ذکر شهادت عبّاس(علیه السلام)، شهادت خامس آل عبا علیهم السلام را ذکر کرده) و چنان که از شیخ مفید و ابن طاوس همین قول نقل شده است و از کتاب ابی مخنف نقل شده که عبّاس (علیه السلام) قبل از همه و اول شهید بوده است.


 

PostHeaderIcon حرم امام حسین (ع) چگونه ساخته شد؟

+ 0
+ 0
مقالات - اطلاع رسانی
برخی معتقدند قبیله‌ی بنی‌اسد که پیکر شهدای کربلا را دفن کردند، ساختمانی هم برای آرامگاه امام (ع) ساختند و برخی دیگر می‌گویند، نخستین آرامگاه به‌دست مختار ثقفی برای امام حسین (ع) ساخته شد.
کد خبر:نخستین نشانه‌ی محل دفن پیکر امام حسین (ع) یک درخت سدره بود و امروز معماری باشکوه حرم این امام، یکی از پرازدحام‌ترین مکان‌های مقدس شیعیان است؛ بنایی که بارها مورد هجوم دشمنان قرار گرفت، اما امروز با نشانه‌هایی از هنر هنرمندان ایرانی، مانند یک نگین در کربلا می‌درخشد.

 

PostHeaderIcon کلّ ارض کربلا و کلّ یوم عاشورا

+ 0
+ 0
مقالات - اطلاع رسانی
"قرن هاست که کار از کار گذشته است... اما‌ ای دل، نیک بنگر که زبان رمز، چه رازی را با تو باز می‌گوید: ‌کلّ ارض کربلا و کلّ یوم عاشورا. یعنی اگرچه قبله در کعبه است، اما فَاَینَما تُوَلّوا فَثَمَّ وَجهُ اللهِ. یعنی هر جا که پیکر صد پاره تو بر زمین افتد، آنجا کربلاست"

فرارو- مرتضی آوینی*؛امام ایستاد و خطبه‌ای کربلایی خواند: «اما بعد... می‌بینید که کار دنیا به کجا کشیده است! جهان تغییر یافته، منکَر روی کرده است و معروف چهره پوشانده و ازآن جز ته مانده ظرفی، خرده نانی و یا چراگاهی کم مایه باقی نمانده است.» «زنهار! آیا نمی‌بینید حق را که بدان عمل نمی‌شود و باطل را که ازآن نهی نمی‌گردد تا مؤمن به لقای خدا مشتاق شود؟ پس اگر اینچنین است، من درمرگ جز سعادت نمی‌بینم و در زندگی با ظالمان جز ملالت. مردم بندگان حلقه به گوش دنیا هستند و دین جز بر زبانشان نیست؛ آن را تا آنجا پاس می‌دارند که معایش ایشان از قِبَل آن می‌رسد، اگر نه، چون به بلا امتحان شوند، چه کم هستند دینداران.»

 

PostHeaderIcon لهوف، مقتلی بی‌بديل که داغ عشاق حسین (ع) را تازه می‌کند

+ 0
+ 0
مقالات - اطلاع رسانی
برگ‌هایی از عاشورا «۸»؛
حمید بن مسلم عضدی، یکی از این واقعه‌نگاران کربلا بود. عقبةبن سمعان، غلام حضرت رباب، زن امام حسین ـ علیه السلام ـ هم از این دسته است و برخی دیگر از کسانی که در واقعه کربلا مجروح شدند و زنده ماندند، اینها هم واقعه را نقل کرده‌اند...

تاریخ نگاری اسلامی در بخش تاریخ‌نگاری عمومی شامل کتاب‌هایی می‌شود که معمولا به نام نویسندگان و مؤلفانشان مشهورند. در این کتاب‌ها اتفاق‌های کلی تاریخ روایت می‌شود؛ مثل تاریخ طبری، تاریخ یعقوبی، تاریخ مسعودی، تاريخ الاسلام ذهبي و... .


 

PostHeaderIcon انگیزه ها و اهداف عزاداری برای سیدالشهدا علیه السلام

+ 0
+ 0
اهداف نهضت و قيام امام حسين (ع) - اصلاحات

 شیعیان  مجلس عزا برپا می‌کنند و انگیزه‌های بسیاری برای این کار دارند، اهداف مقدسی که هر یک به‌تنهایی برای برپایی مجلسی کافیست. با مروری بر این ریشه‌های اعتقادی چراهایِ عزاداری واکاوی می‌شود . .  

 

 لَبَّيْكَ دَاعِيَ اللَّهِ لَبَّيْكَ دَاعِيَ اللَّهِ إِنْ‏ كَانَ‏ لَمْ‏ يُجِبْكَ‏ بَدَنِي‏ فَقَدْ أَجَابَكَ قَلْبِي وَ شَعْرِي وَ بَشَرِي وَ رَأْيِي وَ هَوَاي


 

كتابهاي مقتل و روضه
جستجو
اوقات شرعی

حاضرین در سایت
ما 34 مهمان آنلاین داریم
در محضر امام حسين (عليه السلام)
عدم اشتغال به دنيا
قالَ الاْمامُ الْحُسَيْن (عليه السلام): عِباداللهِ! لا تَشْتَغِلُوا بِالدُّنْيا، فَإنَّ الْقَبْرَ بَيْتُ الْعَمَلِ، فَاعْمَلُوا وَ لا تَغْفلُوا ؛ امام حسين (عليه السلام)فرمودند: اي بندگان خدا، خود را مشغول و سرگرم دنيا ـ و تجمّلات آن ـ قرار ندهيد كه همانا قبر، خانه اي است كه تنها عمل ـ صالح ـ در آن مفيد و نجات بخش مي باشد، پس مواظب باشيد كه غفلت نكنيد. نهج الشّهادة، ص 47
آمار بازدیدکنندگان
136امروزmod_vvisit_counter
179دیروزmod_vvisit_counter
1829این هفتهmod_vvisit_counter
3514هفته گذشتهmod_vvisit_counter
11570این ماهmod_vvisit_counter
14513ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1363476کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 34 مهمان حاضر
IP شما: 54.224.41.46
 , 
امروز: 06 مرداد 1396
مطالب سایت

بازکردن | بستن