PostHeaderIcon جديدترين مطالب

PostHeaderIcon پربيننده ترين

PostHeaderIcon پایگاه اطلاع رسانی تخصصی عاشورا پژوهي

PostHeaderIcon عزاداری اهل تسنن برای امام حسین (ع)

+ 0
+ 0
مقالات - اطلاع رسانی

این مطلب به قلم سعید طاوسی مسرور (دانشجوی دکتری تاریخ اسلام دانشگاه تهران) به تازگی با اندکی تلخیص و البته حذف برخی ارجاعات، با عنوان «عشق حسینی؛ جستاری درباره عزاداری اهل تسنن برای شهادت امام حسین (ع)» در صفحات ۲۸ و ۲۹ رستخیز عام (بیستمین کتاب ضمیمه هفته نامه پنجره) در تاریخ شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۳ شماره ۲۱۷ مجاله پنجره چاپ شده است. پیشینه ضمن عرض تعزیت و تسلیت به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی متن کامل آن را به محضر مخاطبان ارجمند تقدیم می کند.

یکی از مهم ترین مشترکات شیعه و سنی محبت و مودت نسبت به اهل بیت رسول خدا (ص) است. برای نشان دادن لزوم علاقه به اهل بیت (ع) نزد اهل تسنن می توان به شواهد بسیار زیادی اشاره کرد. از آن میان به شعری از امام شافعی اشاره می شود که دوست داشتن اهل بیت (ع) را بنا بر نص قرآن کریم [شوری/۲۳] واجب و صلوات بر آل محمد (ص) در نماز را لازم دانسته است:
«یا أهل بیت رسول الله حبکم / فرض من الله فی القران انزله


 

PostHeaderIcon آهنگ حزین و مشک آب عباس، آیین مقدس سقایی

+ 0
+ 0
عزاداري امام حسين (ع) - انواع
برگ‌هایی از عاشورا «9»؛
قدیمی‏‌ترین گزارش دربارۀ عزاداری سقایی متعلق به عاشورای سال 363 هجری قمری است. در این گزارش آمده که در این سال شیعیان بر مزار کلثوم و نفیسه، امام زادگان مدفون در مصر، به نوحه‏‌سرایی مشغول بودند که عده‌‏ای به آنها حمله ور شدند و «ظرف‌‏های آب سقایان را شکستند و مشک‏‌های آنان را پاره کردند.»

سنت سقایی به یاد سقای کربلا پس از سال‏ها هنوز در برخی از نقاط کشور برگزار می‌شود؛ سنتی که چندین قرن به صورت یکاپرچه برقرار بوده و یادآور حضرت عباس (ع) سقای دشت کربلا است.


 

PostHeaderIcon تنها یک چیز، جنگیدن را برایش دشوار کرده بود...

+ 0
+ 0
مقالات - اطلاع رسانی

روایتی متفاوت از جنگاوری عباس(ع)

 «سقای آب و ادب» جدیدترین رمان سیدمهدی شجاعی است که شرحی متفاوت از حیات نورانی حضرت قمر بنی هاشم را در دل خود جای داده است و حالا به چاپ دهم رسیده است.

«سقای آب و ادب» که نیستان منتشر کرده، شامل ده فصل است: عباسِ علی. عباسِ ام‌البنین. عباسِ عباس. عباسِ سکینه. عباسِ مواسات. عباسِ زینب. عباسِ ادب. عباسِ حسین. عباسِ فرشتگان. عباسِ فاطمه.

در هر فصل رفت و برگشت روایی متعدد و متنوعی دیده می‌شود و در حرکتی سیال، راویان جای به هم می‌دهند و شکست‌ها به سرعت خوانش می‌افزاید و زوایایی جدید از مفهوم را روشن می‌کند. اما آن‌چه این کتاب را از حیث محتوا با دیگر آثار شجاعی متمایز می‌کند، بیشتر در فصل عباسِ فرشتگان به چشم می‌آید. این فصل چنین آغاز می‌شود: پیش از آن‌که راوی این داستان، قدم به فصل پایان بگذارد، ما فرشتگان؛ فرشتگان هفت آسمان، بر خود فرض میشماریم که پا به میدان بگذاریم و پرده از رخسار حضرت ابوالفضائل برداریم. و ناگفته پیداست که این نه بدان معناست که ما قادریم پرده از اسرار حضرت ابوالفضائل برداریم. چرا که رخسار، جلوه‌ای از جلوات حضور عیان است و اسرار، جنس و جوهری از علوم در پرده و معارف پنهان. و فاصلة میان این دو، فاصلة میان زمین است تا آسمان. دلیل یا فلسفه حضورمان در این میدان را در سطور آتی در خواهید یافت، و امّا چرا این فصل را برای حضور انتخاب کردیم و در این مقطع از روایت داستان، وارد میدان شدیم!؟ پیش از این نیامدیم، چون امید یا انتظار یا توقع داشتیم که سایه و شبحی از رخسار حضرتش را در لابه‌لای خطوط داستان ببینیم ولی وقتی دیدیم که روایت رو به اتمام است بیرؤیت رخسار حضرت، و داستان در آستانة فصل پایان، ترسیدیم که مبادا نقطة ختم بر پایان داستان بنشیند و حرفهای اصلی و اصلیترین حرفها همچنان ناگفته بماند...»


 

PostHeaderIcon چرا می گوییم حسین(ع) وارث همه انبیاست؟

+ 0
+ 0
مقالات - اطلاع رسانی

آیت الله جوادی آملی پاسخ می دهد

 آیت الله جوادی آملی می گوید: «وجود مبارک حسین‌‌بن‌علی چون عقل و عدل‌مدار بود لذا وارث همه انبیا بود که آنها هم حق‌مدار بودند و عقل‌مدار بودند و عدل‌محور و معنای ارث هم این است که در ارث، مالک به جای مالک می‌نشیند.»

آنچه می خوانید گلچینی ازسخنان آیت الله جوادی آملی در برنامه تلویزیونی "نهضت سيدالشهداء بر مدار عقل و عدل" است.


 

PostHeaderIcon سه انحراف حکومت بنی امیه

+ 0
+ 0
مقالات - اطلاع رسانی

یادداشت حجت‌الاسلام محمدتقی فاضل میبدی

یادداشتی از حجت‌الاسلام محمدتقی فاضل میبدی درباره انحرافات حکومت بنی امیه که به قیام امام حسین(ع) منجر شد.

امویان تمام  ارزش های اسلامی را باز ستانده و برای پیشبرد سیاست خود جز ترس و پول چیزی نمی‌شناختند. هدف، حكومت كردن و حفظ قدرت بود، به هر قیمت و روش؛ معاویه عملا روش حاکمیت سیاست براخلاق را به كار بسته بود. احمد امین مصری می‌گوید: حكومت بنی‌امیه بر پایة خوارشمردن ملل زیردست است بنا شده بود و در حقیقت اعراب در این تعصب با تعالیم خود اسلام مخالف بودند.


 

كتابهاي مقتل و روضه
جستجو
اوقات شرعی

حاضرین در سایت
ما 31 مهمان آنلاین داریم
در محضر امام حسين (عليه السلام)
نشانه‏هاى نادانى
امام حسين (عليه‏ السلام) فرمودند: مِن عَلاماتِ أسبابِ الجَهلِ المُماراةُ لِغَيرِ أهلِ الفِكرِ ؛ از نشانه‏هاى نادانى ، جدل با بى‏فكران است . [ تحف العقول ، ص 248 ]
آمار بازدیدکنندگان
133امروزmod_vvisit_counter
179دیروزmod_vvisit_counter
1826این هفتهmod_vvisit_counter
3514هفته گذشتهmod_vvisit_counter
11567این ماهmod_vvisit_counter
14513ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1363473کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 31 مهمان حاضر
IP شما: 54.224.41.46
 , 
امروز: 06 مرداد 1396
مطالب سایت

بازکردن | بستن