PostHeaderIcon جديدترين مطالب

PostHeaderIcon پربيننده ترين

PostHeaderIcon پایگاه اطلاع رسانی تخصصی عاشورا پژوهي

PostHeaderIcon سنت فراموش‌شده «چاووشی ‌خوانی» در این محرم احیا می‌شود؟

+ 0
+ 0
مقالات - اطلاع رسانی
برگ‌هایی از عاشورا «۵»؛
این سنت تقریباً در دوران معاصر متروک شده و گاه به صورت پراکنده دیده می‌شود. با این حال، شاید این عاشورا فرصتی باشد که بار دیگر شاهد چاووشی خوانی باشیم و این سنت در روزهای پیش رو احیا‌ شود؛ آیا در این زمینه گامی برداشته خواهد شد؟

چاووشی‌خوانی یکی از سنت‌های بسیار تاریخی است که برای ‌محرم نیز بسیار مورد توجه بوده، ولی در گذر زمان به سنتی متروک بدل شده است؛ سنتی که باید احیا‌ شود و در مجالس عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) مورد توجه قرار گیرد؛ اما چاووشی خوانی دقیقاً چیست و‌ در محرم چگونه بوده است؟


 

PostHeaderIcon یادهایی که می‌مانند

+ 0
+ 0
مقالات - اطلاع رسانی
بهبودی، هدایت ‌الله
باور دینی ما بر آن است که ماندگاری یا فراموشی رویدادها به خواستی بالاتر از خواست یک حاکم و سلسله، و مقاومتی سخت‌تر از مقاومت یک سنگ و صخره نیاز دارد.

آیا از خود پرسیده‌اید که چرا برخی از رویدادها خود را در دل تاریخ جا می‌کنند و برای همیشه می‌مانند ولی بعضی دیگر از حوادث جایی در چشم و دل تاریخ باز نمی‌کنند و فقط به ضرب و زور مورخان در متن یا حاشیه متون، یادی کم‌رنگ ازشان باقی می‌ماند؟ اگر به این موضوع فکر کرده باشید چه بسا شما هم با ما هم‌عقیده شوید که ماندگاری یک حادثه نه بستگی به بزرگی و کوچکی آن رویداد دارد و نه وابسته به خواست پدید آورنده آن است. به همین دلیل است که گاه، سالگرد تولد یک فرد در دو هزاره پیش، میلیاردها نفر را به و


 

PostHeaderIcon عزاداری اهل تسنن برای امام حسین (ع)

+ 0
+ 0
مقالات - اطلاع رسانی

این مطلب به قلم سعید طاوسی مسرور (دانشجوی دکتری تاریخ اسلام دانشگاه تهران) به تازگی با اندکی تلخیص و البته حذف برخی ارجاعات، با عنوان «عشق حسینی؛ جستاری درباره عزاداری اهل تسنن برای شهادت امام حسین (ع)» در صفحات ۲۸ و ۲۹ رستخیز عام (بیستمین کتاب ضمیمه هفته نامه پنجره) در تاریخ شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۳ شماره ۲۱۷ مجاله پنجره چاپ شده است. پیشینه ضمن عرض تعزیت و تسلیت به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی متن کامل آن را به محضر مخاطبان ارجمند تقدیم می کند.

یکی از مهم ترین مشترکات شیعه و سنی محبت و مودت نسبت به اهل بیت رسول خدا (ص) است. برای نشان دادن لزوم علاقه به اهل بیت (ع) نزد اهل تسنن می توان به شواهد بسیار زیادی اشاره کرد. از آن میان به شعری از امام شافعی اشاره می شود که دوست داشتن اهل بیت (ع) را بنا بر نص قرآن کریم [شوری/۲۳] واجب و صلوات بر آل محمد (ص) در نماز را لازم دانسته است:
«یا أهل بیت رسول الله حبکم / فرض من الله فی القران انزله


 

PostHeaderIcon آهنگ حزین و مشک آب عباس، آیین مقدس سقایی

+ 0
+ 0
عزاداري امام حسين (ع) - انواع
برگ‌هایی از عاشورا «9»؛
قدیمی‏‌ترین گزارش دربارۀ عزاداری سقایی متعلق به عاشورای سال 363 هجری قمری است. در این گزارش آمده که در این سال شیعیان بر مزار کلثوم و نفیسه، امام زادگان مدفون در مصر، به نوحه‏‌سرایی مشغول بودند که عده‌‏ای به آنها حمله ور شدند و «ظرف‌‏های آب سقایان را شکستند و مشک‏‌های آنان را پاره کردند.»

سنت سقایی به یاد سقای کربلا پس از سال‏ها هنوز در برخی از نقاط کشور برگزار می‌شود؛ سنتی که چندین قرن به صورت یکاپرچه برقرار بوده و یادآور حضرت عباس (ع) سقای دشت کربلا است.


 

PostHeaderIcon تنها یک چیز، جنگیدن را برایش دشوار کرده بود...

+ 0
+ 0
مقالات - اطلاع رسانی

روایتی متفاوت از جنگاوری عباس(ع)

 «سقای آب و ادب» جدیدترین رمان سیدمهدی شجاعی است که شرحی متفاوت از حیات نورانی حضرت قمر بنی هاشم را در دل خود جای داده است و حالا به چاپ دهم رسیده است.

«سقای آب و ادب» که نیستان منتشر کرده، شامل ده فصل است: عباسِ علی. عباسِ ام‌البنین. عباسِ عباس. عباسِ سکینه. عباسِ مواسات. عباسِ زینب. عباسِ ادب. عباسِ حسین. عباسِ فرشتگان. عباسِ فاطمه.

در هر فصل رفت و برگشت روایی متعدد و متنوعی دیده می‌شود و در حرکتی سیال، راویان جای به هم می‌دهند و شکست‌ها به سرعت خوانش می‌افزاید و زوایایی جدید از مفهوم را روشن می‌کند. اما آن‌چه این کتاب را از حیث محتوا با دیگر آثار شجاعی متمایز می‌کند، بیشتر در فصل عباسِ فرشتگان به چشم می‌آید. این فصل چنین آغاز می‌شود: پیش از آن‌که راوی این داستان، قدم به فصل پایان بگذارد، ما فرشتگان؛ فرشتگان هفت آسمان، بر خود فرض میشماریم که پا به میدان بگذاریم و پرده از رخسار حضرت ابوالفضائل برداریم. و ناگفته پیداست که این نه بدان معناست که ما قادریم پرده از اسرار حضرت ابوالفضائل برداریم. چرا که رخسار، جلوه‌ای از جلوات حضور عیان است و اسرار، جنس و جوهری از علوم در پرده و معارف پنهان. و فاصلة میان این دو، فاصلة میان زمین است تا آسمان. دلیل یا فلسفه حضورمان در این میدان را در سطور آتی در خواهید یافت، و امّا چرا این فصل را برای حضور انتخاب کردیم و در این مقطع از روایت داستان، وارد میدان شدیم!؟ پیش از این نیامدیم، چون امید یا انتظار یا توقع داشتیم که سایه و شبحی از رخسار حضرتش را در لابه‌لای خطوط داستان ببینیم ولی وقتی دیدیم که روایت رو به اتمام است بیرؤیت رخسار حضرت، و داستان در آستانة فصل پایان، ترسیدیم که مبادا نقطة ختم بر پایان داستان بنشیند و حرفهای اصلی و اصلیترین حرفها همچنان ناگفته بماند...»


 

كتابهاي مقتل و روضه
جستجو
اوقات شرعی

حاضرین در سایت
ما 84 مهمان آنلاین داریم
در محضر امام حسين (عليه السلام)
بيعت
امام حسين (عليه‏ السلام) در پاسخ به پيشنهاد مروان بن حكم كه با يزيد بيعت كن، فرمودند: اِنّا لِلّهِ وَاِنّا اِلَيْهِ راجِعُونَ وَعَلَى‏الاِْسْلامِ الْسَّلامُ اِذ قَدْ بُلِيَتِ الاُْمَّةُ بِراعٍ مِثْلَ يَزيدَ، وَلَقَدْ سَمِعْتُ رَسُولَ‏اللّه‏ِ صلى‏الله‏عليه‏و‏آله يَقُولُ: اَلْخِلافَةُ مُحَرَّمَةٌ عَلى آلِ‏اَبى سُفيانَ؛ در اين صورت بايد گفت: انا للّه‏ و انا اليه راجعون و فاتحه اسلام را خواند زيرا امّت اسلام گرفتار چوپانى همانند يزيد شده است و من خودم از رسول‏خدا (صلى‏الله‏عليه‏و‏آله) شنيدم كه مى‏فرمود: خلافت بر آل ابوسفيان حرام است. [موسوعة كلمات الامام الحسين عليه‏ السلام 285، ح252.]
آمار بازدیدکنندگان
852امروزmod_vvisit_counter
270دیروزmod_vvisit_counter
1122این هفتهmod_vvisit_counter
3791هفته گذشتهmod_vvisit_counter
13001این ماهmod_vvisit_counter
16951ماه گذشتهmod_vvisit_counter
1461032کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 83 مهمان, 1 ربوت حاضر
IP شما: 54.226.179.247
 , 
امروز: 02 بهمن 1396
مطالب سایت

بازکردن | بستن